مراقبت از پوست

لیزر پیکوشور چیست؟ تفاوت پیکوشور با کیوسوئیچ

لیزر پیکوشور چیست؟ تفاوت پیکوشور با کیوسوئیچ

شاید شما هم برای از بین بردن و حذف کامل تتو هایتان این دغدغه را داشته اید که باید توسط چه دستگاهی و به چه روشی تتو هایی که بر صورت یا بدن خود زده ام را پاک کنم؟ یا اینکه می خواهید به سالن یا کلینیکتان دستگاهی قدرتمند برای حذف تتو های کلاینت هایتان اضافه کنید و می خواهید بهترین دستگاه موجود برای حذف تتو در ایران را تهیه کنید! در هر صورت در این مقاله می خواهیم به تمامی این سوالات پاسخ دهیم و از همه مهم تر اینکه تفاوت لیزر پیکوشور با کیوسوییچ در چیست و کدام یک بهتر است! با ما باشید تا در ادامه به جواب تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

شاید یک سری سوال به ذهن شما خطور کند اگه بخواهید که بدانید لیزر پیکوشور چیست؟ و تفاوت انواع مختلف دستگاه های حذف تتو در چه مواردی است. خب در اینجا به بررسی تاریخچه انواع دستگاه های لیزر حذف تتو خواهیم پرداخت سپس تکنولوژی های پیشرفته و روز دنیا را معرفی خواهیم کرد و در ضمن جدیدترین دستگاه های حال حاضر ایران را نیز معرفی می کنیم.

پیکوشور یا لیزر پیکوشور چیست؟

پیکوشور اولین و تنها لیزر پیکوثانیه در رشته زیبایی شناسی برای حذف تتوها و حذف ضایعات و رنگدانه های خوش خیم به صورت ایمن و موثر می باشد. همچنین برای حذف اسکار آکنه، چین و چروک و روش درمانی احیای پوست صورت و بدن می باشد. آزمایشات و داده های کلینیکال گفته های بالا را قوت بخشیده و تا به امروز تایید می کنند.

منابع:

Successful and rapid treatment of blue and green tattoo pigment with a novel picosecond laser
Treatment of tattoos with a picosecond alexandrite laser: a prospective trial
Use of a picosecond pulse duration laser with specialized optic for treatment of facial acne scarring
Picosecond lasers: the next generation of short-pulsed lasers

منابع بالا تنها گوشه ای از منابع معتبر و دانشگاهی برای اثبات این حقیقت هستند که پیکوشور در حال حاظر اولین و برترین تکنولوژی لیزری در دنیا است که ایمن تر نسبت به روش های دیگر و پیشرو در زمینه حذف تتو در انواع رنگ ها و جوهره ها و … است .

تاریخچه تکنیک ها و انواع روش های حذف تتو

در اینجا خالی از لطف نیست که تاریخچه ای روش ها و تکنیک های حذف تتو را با شما عزیزان در میان بگذاریم. نحوه ی تفکر ما نسبت به پاک کردن تتو امروزه بسیار با متد ها و روش های اولیه که برای این امر انجام می گرفت تفاوت دارد. به نحوی که در آخر این مطلب شکر گذار این مطلب هستیم که در زمان حال داریم زندگی می کنیم!
تاریخ تتو زدن به حداقل 500 سال قبل برمی گردد. که در فرهنگ های متفاوت و به دلایل متفاوت عمل انجام تتو زدن مرسوم بوده است. یونانی ها و رومی ها از این روش برای نشانه گذاری برده ها استفاده می کردند. در حالیکه آفریقایی ها از زخم این تتو ها برای نشانه گذاری وضعیت سیاسی، سطح قدرت مذهبی یا طبقه اجتماعی فرد استفاده می کردند.

اما زمانی که نوبت به پاک کردن تتوها رسید اولین روش برای این کار بسیار خوشایند نبود این روش به این گونه بود که از اجسامی زبر برای ساییدن پوست و تراشیدن لایه ی بالایی پوست و سپس حذف کردن رنگدانه های تتو و سپس روش هایی خاص برای کشیدن پوست و از بین بردن جای تتو با بهایی گزاف و درد آور استفاده می کردند. روش دیگر نیز استفاده از سری های الماسه میکرودرم ابریژن برای ساییدن سطح بالایی پوست بود که تقریبا تصور کرد آن نیز وحشتناک است.

این روال کم و بیش تا سال 1967 ادامه داشت تا وقتی که دکتر لئون گلدمن از یک لیزر روبی 697 و یک لیزر اندیاگ ND:YAG برای پاک کردن تتو برای اولین بار استفاده کرد. سپس در سال 1980 میلادی دکتر گلدمن و همکارانش از لیزرهای CO2 برای حذف تتو استفاده می کردند. البته این تکنولوژی نیز در آن زمان داشت دوران بلوغ خود را طی می کرد و کامل نشده بود و مشکلاتی از قبیل لکه های دائمی برجای می گذاشت. به علاوه اینکه بسیار روشی دردناک بود و نیازمند بیهوشی کامل فرد مورد نظر بود.

در اوایل دهه 90 میلادی با تلاش های دکتر راکس آندرسون و جان پریش و همکارانشان اما لیزرهایی ایمن تر و با عوارض کمتری به بازار وارد شد. که این مسائله بخاطر پیشرفت در زمینه لیزرهای با طول موج کوتاه تر و تئوری فوتوترمولیز( انتخاب بافت و استفاده کردن از طول موج های مشخصی از لیزر برای نواحی بدن یا کروموسفر ) بود.

اما در چندین سال اخیر تکنولوژی به سرعت پیشرفت کرده و با عرضه دستگاهی مانند دستگاه لیزر کیوسوییچ پیکوشور پیکوسکند و… این روند سیر سعودی خود را طی کرده است.

لیزر پیکوشور چگونه کار می کند؟

جواب ساده

همانطور که گفتیم پیکوشور یک تکنولوژی تایید شده FDA می باشد که به صورت باور نکردنی از پالس های لیزری کوتاه ( یک تریلینیوم ثانیه بر عرض) استفاده می کند. که این کار را برای ضربه زدن به ذرات جوهر تتو زیر پوست انجام می دهد که این پالس لیزری با فشاری مهیبی انجام می گیرد. که رنگدانه های بزرگ به ذرات بسیار کوچک و ریزی تبدیل می شوند و سپس این ذرات ریز توسط سیستم ایمنی بدن جذب و محو می شوند.

در مقایسه با لیزر های سنتی که از تکنولوژی نانو ثانیه استفاده می کنند. پیکوشور در برابر تتو های بدخیم و بدقلق بهتر جواب می دهد و جلسات درمانی کمتری را برای رسیدن به هدف مورد نظرتان لازم دارد.

جواب علمی

امروزه، لیزر های پیکوشور توسط متخصصین به عنوان یک راه حل استاندارد برای حذف تتو و رنگدانه ها به صورت سریع و موثر شناخته می شود. که از پالس های پیکوثانیه بهره می گیرد. پیکوشور یک لیزر “الکساندرایت” می باشد بدین معنی که میتواند در بازه ی طیفی مادون قرمز نوری به طول موج 755 نانومتر را طول کند.

لیزرهای پیکوشور از طول موج های کوتاه تر که به موج پیکوشور معروف است استفاده می کند. که از طول موج های بزرگ تر بهتر در بافت های بیولوژیکی نفوذ میکند. که یک تعامل Photo-medated و light-chromophore ایجاد می کند که به اثر فوتو آکوستیک معروف است. این تاثیر که باعث جذب اثر نوری می شود که باعث ایجاد صوت می شود. که هنگامی ایجاد می شود که پالس های لیزر با شدت بسیار زیاد نزدیک به 100 میلیون وات بر سانتی متر مربع در کثری از زمان ( کمتر از یک میلیاردم ثانیه) تابیده شوند. این پالس ها باعث افزایش دمای بسیار بالاتر از 300درجه سانتی گراد در داخل مقدار معینی از کروموفور ها می شوند. همانند ذرات جوهر در تتو.

ذات لیزر پیکوشور اینگونه است که پالس موج هایی را که به صورت دقیق، اندازه گیری شده و اثرات فوتو ثرمال را در در نواحی خاصی به علاوه ساختار های فوق ساختاری و تغییرات شیمیایی ذاتی مرتبط به تغییر در حجم را نیز جذب می کند. با گذراندن این موج ها از نواحی در پوست که تتو و خالکوبی شده اند. لیزر پیکوشورذرات جوهر تتو را در هم می شکند. که باعث تغییرات شیمیایی و ساختاری در پوست می شوند.

آبی که در بین سلول هایی که حاوی رنگدانه ها هستند را به نقطه جوش خود می رساند و منفجر می شوند. که همین نیز باعث شکسته شدن ذرات جوهر تتو می شود و ذرات به دیگر ساختار های درم رسوخ می کنند. زمانی که رنگدانه ها متلاشی شدند. توسط سیستم لنفاوی آن محل پوست مصرف می شوند که به آن ها فرصت نابود شدن توسط یک تخریب انتقالی اپیدرمی را می دهد.

جدیدترین آزمایشات راز نحوه ی ارتباط سلول ها با هم و زبان بدن برای سالم نگه داشتن ما را آشکار ساخته است. که به سیگنال های سلولی شناخته شده است. این ارتباطات بیولوژیکی زمانی اتفاق می افتد که سلول ها زخمی شده باشند و پروتئین ها را ترشح کرده باشند. که بعدا توسط سلول های مجاور برای یک عکس العمل درمانی شناسایی می شوند.

تکنولوژی موج فشاری پیکوشور از یک طول موج منحصر به فرد نوری ( 755نانومتر) استفاده می کند که از طریق یک لنز تخصصی انرژی لیزر را به فشاری ملایم تبدیل می کند. این فشار لیزری سلول ها را می فشارد. که این عمل باعث فرآیند سیگنالی سلول ها به هم می شود که این عمل نیز باعث ساخت کلاژن جدید و الاستین بدون سوزاندن یا ضربه زدن به پوست می شود.

آرایه ای از لنز های متمرکز 20 برابر انرژی چگال تری نسبت به پالس لیزر های عادی به پوست می دهد که این عمل باعث فعال سازی سیگنال های سلولی می شود.

لیزر داخلی اپیدرمی باعث یک سری تحریکات برای تخریب می شود که باعث و بانی آن موج های فشاری که به لایه درم نفوذ پیدا می کنند است. که زخم های وارده باعث فعال سازی سلولی می شود.

لیزر داخلی اپیدرمی باعث یک سری تحریکات برای تخریب می شود که باعث و بانی آن موج های فشاری که به لایه درم نفوذ پیدا می کنند است. که زخم های وارده باعث فعال سازی سلولی می شود.

کلیه تصاویر بالا توسط دکتر Emil Tanghetti در محیط کلینیکال گرفته شده است.

مزایای بیشتری که پیکوشور ارائه می دهد

لیزر پیکوشور 75 درصد شانس بیشتری برای از بین بردن رنگدانه های ناخواسته را نسبت به سایر تکنولوژی ها در یک جلسه درمانی در اختیار ما قرار میدهد و پیشرفته و بهبود پیکوشور به تکنسین ها این امکان را می دهد که از لیزر به صورت محتاطانه برای تنظیم فشار استفاده کنند ( تنظیم انرژی خروجی)، این فرآیند عرض پالس هایکوچک تر ختم می شود. که سرعت درهم شکستن جوهر در داخل لایه درم را بهبود میدهند و بیشتر می کنند. که این امکان لیزرهای پیکوشور از استاندارد های دیگر لیزرها به مراتب بهتر است.

یکی از دیگر از مزایای لیزر های پیکوشور این است که به تکنسین ها اجازه این را میدهد که فشار لیزر را 70 درصد زیاد کنند در حالیکه عرض پالس موج را کوتاه میکنند که برای از بین بردن رنگدانه ها دقیق تر است و از تتو های بدقلق در زمان کوتاه تری رهایی یابند.

آیا لیزرهای پیکوشور قادر به درمان و از بین بردن تمامی جوهر های رنگی هستند؟

تا این اواخر لیزرهای پیکوشور کم تر قادر به از بین بردن جوهر های زرد، نارنجی و قرمز بوده اند ولی در ابدیت دستگاه های دید پیکوشور، خصوصا لیزر پیکوشور انزوایتالی و لیزر پیکوشور مدل 2020 قادر به از بین بردن بیشتر این رنگ ها است.

سیستم جدید پیکوشور با بالا بردن سطح خود یعنی طول موج 532 نانومتر یک انفجار فوق کوتاه از انرژی برای بهبود رنگ نارنجی، قرمز و جوهره زرد رنگ را تشکیل داده است. هنگامی که این طول موج با طول موج 755 نانومتر ترکیب می شود که در دستگاه های پیکوشور به این شیوه است دستگاه حوزه ی وسیعی از رنگ های مختلف را برای انواع تیپ های پوستی به صورت غیر موازی بوجود می آورد.

مدارک کلینیکال برای اثبات کارایی لیزر پیکوشور

تکنولوژی پیکوشور به حقیقت ثابت کرده است که تکنولوژی به صورت شگرفی در سالیان اخیر پیشرفت کرده است. تحقیقات و مطالعات گسترده کلینیکال ثابت کرده است که لیزر پیکوثانیه الکساندرایت 755 نانومتر یک روش ایمن و بسیار موثر برای از بین بردن تتو و برای پاک کردن رنگدانه ها در تتوها نسبت به لیزرهای کیوسوییچ به حساب می آید.

برای مشاهده یک سری از تحقیقات کلینیکال و تاثیر گذاری لیزر پیکوشور در حذف تتو می توانید مقاله زیر را نیز مطالعه بفرمایید.

studies effectiveness picosecond laser tattoo removal

منابع:

History of Tattoo Removal Techniques

دستگاه لیزر پیکوشور پیکوسکند Picosure اورجینال

6 دیدگاه در “لیزر پیکوشور چیست؟ تفاوت پیکوشور با کیوسوئیچ

 1. معصومه یوسفی گفت:

  همراه با خرید اموزش هم دارید ؟

  1. کارشناس فروش گفت:

   بله همراه با خرید اموزش و گارانتی به شما داده میشود

 2. زهره اسماعیلی گفت:

  گارانتی این دستگاه چه مدت هست ؟

  1. کارشناس فروش گفت:

   12 ماه گارانتی داره

 3. نگار علیان گفت:

  کیوسوییچ عالیه

  1. کارشناس فروش گفت:

   مرسی بابت نظرتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *