مراقبت از پوست

تفاوت طول موج‌ لیزرهای حذف تاتو در چیست؟

تفاوت طول موج‌ لیزرهای حذف تاتو در چیست؟

همانطوری که تمامی افراد دارای تاتو با هم فرق دارند، تمامی تاتوهایی که زیر نور لیزرهای حذف تاتو می‌روند نیز متفاوت هستند. پزشکان و متخصصان لیزر نیز می‌خواهند قادر باشند که تمامی تاتوها را حذف کنند! بدون اینکه نیاز باشد تا رنگ‌های جوهر استفاده شده برای تاتو را در نظر بگیرند. برای انجام اینکار نیز شما به چندین طول موج برای اصولی انجام اینکار نیاز خواهید داشت با ما باشید تا در ادامه پرده از راز لنز های مختلف دستگاه های پیکوشور و کیوسوئیچ برداریم.

هدف از پاک کردن تاتو توسط طول موج‌های متفاوت چیست؟

لنزها یا طول موج‌های مختلف دستگاه های حذف تاتو برای حذف کردن انواع مختلف تاتوهای رنگی و مشکی مورد نیاز است!

راز اصلی پشت این قضیه این است که تمامی مفهوم لیزر حذف تاتو پشت قضیه جذب نور توسط رنگ‌های مختلف تاتوها پنهان است. بعضی از رنگدانه‌های تاتو یک سری خاص از نور طول موج های دستگاه را از بقیه طول موج‌ها جذب می‌کنند. برای اینکه در پاک کردن تاتوها به صورت موفقیت آمیز عمل کنید نیاز است که مطمئن شوید که طول موج‌ لیزری که استفاده می‌کنید به صورت موثری توسط جوهر تاتوها جذب می‌شوند.

پس هدف در حذف و پاک کردن تاتو توسط دستگاه‌های حذف تاتو جذب طول موج دستگاه توسط رنگ جوهر تاتو شده در ناحیه مورد درمان است.

چرا جذب نور لیزر دستگاه‌های حذف تاتو روی رنگ‌های متفاوت مهم است؟

برای رسیدن به جواب این سوال باید مفهوم علمی وارد شدن جوهر رنگ‌های متفاوت به بدن را درک کنیم، در حذف تاتو به این شیوه عمل می‌شود که ذرات جوهر تاتو که در پوست کنار هم جمع شده‌اند و تاتو کلی که روی اندام نقش بسته است را تشکیل داده‌اند را از هم می‌پاشیم. اما برای رسیدن به این هدف نیز، لیزر بر روی تاتو می‌تابد (شات زدن ) که انرژی نور لیزر را به سمت جوهر تاتو هدایت می‌کند که این انرژی نیز توسط ذرات جوهر که دور هم جمع شده‌اند جذب می‌شود. که این عمل نیز باعث می‌شود که به صورت آنی این ذرات جوهر از هم بپاشند و به تکه‌های ریزتر و جزئی‌تری تبدیل شوند.

اگر جوهر نور لیزر را جذب نکند ذرات جوهر از هم جدا نمی‌شوند و در نتیجه تاتو پاک نمی‌شود.

چه اتفاقی باعث جذب نشدن نور لیزر توسط جوهر می‌شود؟

انرژی نور با توجه به طول موج آن در دو حالت قابل مشاهده و غیرقابل مشاهده قرار می‌گیرد. وقتی انرژی نور قابل مشاهده است (اگر در بازه‌ی طول موجی بین 390 نانومتر و 700 نانومتر باشد) که در این حالت انرژی نور را به صورت نوری رنگی می‌بینیم!

اشیای متفاوت طول‌ موج‌های گوناگون نور را به صورت‌های مختلفی جذب و سپس انعکاس می‌هند. جوهرهای تاتو نیز به همین شیوه عمل می‌کنند. برای مثال، یک تاتو قرمز تمامی رنگ‌های قابل مشاهده نور به غیر از نور قرمز را جذب می‌کند. تاتو قرمز به چشمان ما می‌آید چون رنگ قرمز را انعکاس می‌دهد و چیزی غیر از آن نیست.

نتیجه گیری

برای اینکه ذرات تاتو رنگ قرمز را از هم بپاشید،‌ نباید از نور قرمز برای درمان آن استفاده کنید. چون همانطور که متوجه شدیم تمامی نور را انعکاس می‌دهد و جوهر هیچگونه نوری را جذب نخواهد کرد.

معرفی طول موج‌های مختلف که برای پاک کردن تاتو استفاده می‌شوند

طول موج‌های 532 نانومتر، 694 نانومتر، 755 نانومتر(الکساندرایت)، 1064 نانومتر محبوب‌ترین و پرکاربردترین طول‌ موج‌هایی هستند که برای حذف انواع رنگ‌ها و جوهرهای تاتو مورد استفاده قرار می‌گیرند. هر کدام از این طول موج‌ها برای پاک کردن یک سری خاص از جوهر رنگ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. پرکابردترین مدل این طول موج‌ها 2 طول موج 532 نانومتر و 1064 نانومتر هستند که در دستگاه‌ کیوسوئیچ اندیاگ مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اما نکته قابل توجه در چند سال اخیر این است که بعضی از کمپانی‌های ساخت دستگاه های لیزر حذف تاتو دستگاه‌هایی را تولید می‌کنند که دارای 2 الی 3 و حتی 4 طول موج می‌باشند. برای مثال می‌توان انواع مدل دستگاه لیزر حذف تتو پیکوشور را در نظر گرفت.

طول موج 532 نانومتر و 1064 نانومتر لیزرهای اندیاگ ND:YAG

هر دو طول موج 532 نانومتر و 1064 نانومتر می‌تواند توسط لیزرهای اندیاگ ND:YAG تولید شوند.

طول موج 1064 نانومتر برای از بین بردن تاتوهای مشکی و تیره ایده‌آل هستند. همانطور که معلوم هم است این طول موج‌های نور به خوبی توسط جوهر مشکی جذب می‌شوند. همانطوری هم که در بیشتر تاتوهای امروزه می‌بینیم رنگ مشکی در اکثر تاتوها به کار رفته است و به خوبی توسط این طول موج از بین می‌رود. طول 1064 نانومتر متداول‌ترین طول موج برای از بین بردن و پاک کردن تاتوها می‌باشد.

طول موج 532 نانومتر بهترین طول موج برای از پاک کردن تاتوهای قرمز و دیگر رنگ‌های گرم مانند نارنجی، زرد، بنفش و قهوه‌ای می‌باشد.

طول موج‌های 1064 نانومتر و 532 نانومتر حاصل از لیزرهای اندیاگ ND:YAG قادر به پاک کردن طیف وسیعی از جوهر رنگ‌ها هستند. در حالت کلی، لیزرهای اندیاگ ND:YAG می‌توانند 90 الی 95 درصد تاتوها را پاک کنند. از آنجا که قرمز و مشکی از متداول‌ترین و محبوب‌ترین رنگ‌ها برای تاتو کردن هستند. هر دوی طول موج‌های اندیاگ ND:YAG یعنی 1064 نانومتر و 532 نانومتر برای انواع تیپ‌های پوستی ایمن هستند و قابل استفاده می‌باشند.

لیزرهای روبی | طول موج 694 نانومتر

طول موج لیزر روبی یعنی 694 نانومتر برای از بین بردن تاتوهای با جوهر آبی و سبز عالی می‌باشند. همچنین این طول موج روی خانواده‌های رنگ آبی و سبز یعنی فیروزه‌ای و سبز لیمویی تاثیر گذاری بالایی دارند. پاک کردن این رنگ‌ها توسط لیزرهای اندیاگ بسیار سخت می‌باشد.

کمپانی‌های بزرگ تولید کننده دستگاه لیزر حذف تتو با ترکیب کردن لیزر روبی و اندیاگ سعی در وسعت دادن به سطح کارایی دستگاه‌های لیزر حذف تاتو دارند.

لیزر الکساندرایت | طول موج 755 نانومتر

مانند لیزر روبی با طول موج 694 نانومتر لیزر الکساندرایت با طول موج 755 نانومتر همچنین یک لیزر بسیار عالی برای از بین بردن و پاک کردن تاتوهای با رنگ مشکی، آبی، سبز هستند.

همانند لیزر روبی که با لیزرهای اندیاگ ND:YAG با طول موج‌های 532 نانومتر و 1064 نانومتر ترکیب می‌شود و دستگاه‌های جدیدی ساخته می‌شود این قابلیت برای لیزر الکساندرایت با طول موج 755 نانومتر وجود دارد تا لیزر اندیاگ ترکیب شده و دستگاهی با کاربرد و تاثیرگذاری قوی‌تر ساخته شود. برای مثال دستگاه لیزر حذف تاتو پیکوشور برند کندلا 2020 می‌باشد. همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم باید بدانید که با لیزر الکساندرایت نمی‌توان تاتوهای با رنگ قرمز را حذف کرد.

هشدار در مورد طول موج‌های دیگر

طول موج‌های دیگری برای حذف تاتو نیز وجود دارد مانند طول موج 585 نانومتر و 650 نانومتر، درحالیکه این طول موج‌ها می‌توانند انتخاب‌های خوبی برای حذف تاتوهای با رنگ آبی و سبز باشند. اما نمی‌توانند با همان قدرتی که طول موج‌های بالا می‌توانند ایجاد کنند، تولید شوند.

انتخاب بهترین طول موج برای حذف تاتوی مورد نظرمان

حال که به اهمیت انتخاب صحیح طول موج مناسب با رنگ تاتو رسیدیم، الان موقع انتخاب بین طول موج‌های مختلف می‌باشد که در عمل باید بتوانیم بهترین طول موجی که می‌تواند توسط جوهر مورد نظر جذب شود را باید انتخاب کنیم. برای انتخاب دستگاه مناسب برای خرید دستگاه کیوسوییچ اندیاگ یا خرید دستگاه پیکوشور نیز باید این مورد را در نظر بگیرید که با توجه به پیشرفته تکنولوژی و … بهتر است که دستگاهی را تهیه کنید که می‌تواند طیف بیشتری از رنگ‌‌ها را پاک ‌کند!

منابع:

Why Laser Wavelengths Matter for Removing Tattoos

Successful Treatment of Tattoos with a Picosecond 755-nm Alexandrite Laser in Asian Skin

4 دیدگاه در “تفاوت طول موج‌ لیزرهای حذف تاتو در چیست؟

 1. فاطمه دهقان گفت:

  چه دستگاهی رو برای رفع تاتو پیشنهاد میکنید ؟

  1. کارشناس فروش گفت:

   دستگاه کیوسوییچ و پیکوشور

 2. نرگس تسبیحی گفت:

  من دستگاه کیوسوییچ رواز همین سایت خریداری کردم و راضی بودم

  1. کارشناس فروش گفت:

   مرسی از خرید شما ما رضایت شماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *