مراقبت از پوست

پلاسما تراپی چیست؟ مزایا معایب و هر آنچه باید بدانید!

پلاسما تراپی چیست؟ مزایا معایب و هر آنچه باید بدانید!

با توجه به رشد روز افزون استفاده از دستگاه های پوستی برای جوانسازی پوست و زیبایی هر چه بهتر آن و پیشگیری و درمان مشکلات پوستی از طریق استفاده از دستگاه های پلاسما تراپی شاید این سوال برای اکثر ما پیش آمده باشد که پلاسما تراپی چیست؟ و با توجه به مدل های مختلف دستگاه های پلاسما تراپی و قیمت های متفاوت دستگاه های پلاسما تراپی چه تفاوت هایی بین این دستگاه ها وجود دارد که همه با پیشوند پلاسما ولی قیمت های بسیار متفاوتی در بازار وجود دارند. خب در ادامه با سوپریم کالا باشید تا به این سوال پاسخ دهیم!

بازآفرینی یا احیای پوست و سلولی از طریق پلاسما تراپی چیست؟

احیای پوست از طریق پلاسما تراپی یک روش و درمان غیر تهاجمی با استفاده از دستگاه های مخصوص پلاسما تراپی می باشد تا انرژی را در قالب پلاسما برای جوانسازی و زیبایی هر چه بیشتر پوست از طریق بهبود خطوط چین و چروک و رنگدانه های پوستی مربوط به پیری پوست را در اختیار زیبایی ما قرار می دهد. برای اینکار دستگاه های متفاوتی تولید شده است که به مرور به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

چگونگه از طریق پلاسما تراپی پوست ما زیبا و جوانتر خواهد شد؟

برای درک بیشتر اینکه پلاسما تراپی چگونه در زمینه احیا و جوانسازی پوست عمل می کند دانستن کمی در مورد ساختار پوست ضروری است. به صورت خلاصه: پوست شامل 3 لایه می شود. اپیدرم (Epiderm)، درم (Derm) و هیپودرم ( subcutis)، اپیدرم شامل پیگمنت یا همان رنگدانه ها می شود که سلول های ملانوسیت ( melanocytes) را تولید می کند. که مسئول رنگ و رو دادن به پوست هستند. در عین حال لایه درم از فیبر های کلاژن و الاستین ساخته شده است که پوست را قوی، سفت و کشسان (منعطف) و سازگار با شرایط نگه می دارند.

همانطور که سن ما بالا می رود ظاهر و مشخصات پوست ما نیز تغییر می کند. لایه اپیدرم نازک تر می شود. در نتیجه لک های صورت بیشتر مجال خودنمایی پیدا می کنند. در لایه درم نیز فیبر های کلاژن به تدریج از بین می روند که باعث تشکیل خطوط ریز روی پوست، افتادگی و شلی پوست و چین و چروک ها می شود.

تکنولوژی بازسازی سلولی پلاسما از طریق انتقال انرژی به فرم پلاسما در مقایسه با روش های دیگر که از نور یا امواج رادیو فرکانسی استفاده می کنند، بهره می برد.

روش درمانی پلاسما فیبروبلاست چیست؟

روش درمانی پلاسما فیبروبلاست فیبروبلاست ها را هدف قرار می دهد. فیبروبلاست فیبرهای کلاژن و پروتئین هایی هستند که در لایه درم تولید می شوند. فیبروبلاست نقشی اساسی در ترمیم زخم های پوست و همچنین سفتی و قوام پوست ایفا می کند.

روش درمانی پلاسما فیبروبلاست از دستگاه هایی که جریان الکتریکی با فرکانس بالا را به پوست منتقل می کنند استفاده می کند.

نوک دستگاه های پلاسما هرگز با سطح پوست به صورت مستقیم برخورد نمی کنند. در عوض جریان گفته شده را به سطح پوست منتقل می کنند. این جریان داغ نیز سوراخ های ریزی یا اصطلاحا زخم های ظریفی در سطح پوست ایجاد میکند.

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در سال 2019 که در ژورنال PMFA به انتشار رسیده است. گرمای رسیده به پوست یا ضربه ی گرمایی که از طریق دستگاه های پلاسما به پوست می رسد باعث :

 • تخریب پروتئین های داخل پوست
 • تحریک بازسازی بافت های پوست
 • تحریک فعالیت فیبروبلاست
 • باعث انقباض بافت ها ( سفت شدن پوست)

موارد بالا را به دنبال دارد.

مزایای روش درمانی فیبروبلاست

همانطور که گفته شد پلاسما تراپی یا پلاسما فیبروبلاست روشی غیر تهاجمی، غیر جراحی و جایگزین خوبی برای کسانی است که از مشکلات زیر رنج می برند:

 • اسکار آکنه
 • اثرات ناشی از پیری پوست مانند لکه ها
 • پوست های چین و چروک دار مانند چین ها دور چشم، گردن، فک، چروک های بالای لب و پلک
 • پوست های شل و افتاده در نواحی غبغب و پلک
 • لیفت بینی های گوشتی

افراد متخصص حرفه ای در زمینه پلاسما تراپی احتمالا از این تکنیک به عنوان جایگزینی به جای فیلر ها استفاده می کنند تا لب ها را پر تر و حجیم تر نشان دهند.

چه انتظاراتی می توان از روش پلاسما فیبروبلاست داشت؟

وقتی که از روش پلاسما تراپی در محیطی امن و با دستگاه های استاندارد استفاده می شود می توان موارد لیست شده در زیر را نیز انتظار داشت:

 • بهبود بافت پوست
 • اثرات ملایم یا متعادل سفت شدن پوست را نیز انتظار داشت
 • تا حدی نیز روی کانتورینگ صورت تاثیر خواهد گذاشت

طبق مقاله ای که در سال 2014 در ژورنال های کلینیکال تحقیقاتی آرایشی منتشر شده است انتظار می رود که تحریک تولید فیبروبلاست به مدت 1 سال را می توان از یک روش ایمن پلاسما تراپی انتظار داشت.

هر چند که متاسفانه تحقیقات زیادی در زمینه پلاسما تراپی صورت نگرفته است اما در تحقیق دیگری در سال 2007 که روی 8 بیمار انجام گرفت. هر کدام از شرکت کنندگان یک جلسه درمانی را هر 3 هفته یکبار دریافت می کردند که که نتایج این تحقیقات به این منوال بود که شرکت کنندگان 37 درصد بهبود را در زمینه چین و چروک های صورتشان و 68 درصد بهبود در وضعیت کلی صورتشان یافتند. البته این تعداد افراد برای نتیجه گیری های کلی کم است و باید برای نتایج جامع تر تعداد بیشتری از افراد مورد درمان قرار بگیرند.

روش کار درمانی پلاسما فیبروبلاست چگونه است؟

روش کار برای هر فرد ممکن است با توجه به مشکلات پوستی که دارد ممکن است اندکی متفاوت باشد ولی در عین حال کلیاتی که در زیر بیان می کنم برای هر فرد ممکن است مانند هم باشد.

 • پاک کردن صورت از مواد آرایشی استفاده شده در صورت لزوم و استعمال کرم بی حسی تقریبا 20 الی 30 دقیقه قبل از استفاده کردن از دستگاه بر روی پوست این مدت برای اثر کردن ماده ی بی حسی روی پوست و اثر گذاری کامل آن است.
 • استفاده کردن از دستگاه بر روی نواحی مورد نظر جهت رسیدن به نتیجه دلخواه توسط دستگاه پلاسما تراپی، در کل یک سری نقاط قوس مانند در نقاطی که از قلم پلاسما استفاده شده است روی پوست بوجود می آید که این نقاط می تواند بر اساس نوع دستگاه قهوه ای یا سفید باشند( دستگاه های حرفه ای نقاط سفید مانندی روی پوست بر جای می گذارند)
 • متخصص پلاسما تراپی یا اپراتوری که کار پلاسما تراپی را انجام داده معمولا ماده بی حسی را پاک کرده و از یک ژل یا دستگاه اسکوم کولد یا گوی یخی برای خنک سازی نواحی مورد نظر جهت کاهش احساس مور مور شدن یا حس سوختگی آن نقاط استفاده می کند.

کلیه این فرایند احتمالا از 30 الی 60 دقیقه طوب خواهد کشید.

ریکاوری بعد از پلاسما تراپی

زمانیکه این فرآیند تمام شد، می توانید انتظار داشته باشید که پوستتان در نقاطی که توسط دستگاه مورد درمان قرار گرفته است یک سری نقاط قوس مانند روی آن ظاهر شود که ظرف حدود 1 هفته به حالت اولیه خود بر می گردد. در هفته های بعدی نیز پوست همزمان که بهبود می یابد سفت تر و محکم تر و کشیده تر می شود.

بعضی از افراد احتمال دارد که بعد از یک جلسه به نتیجه دلخواه دست یابند ولی بعضی دیگر از افراد احتمال دارد که به تعداد جلسات بیشتری نیاز داشته باشند.

چه کسی فرد مناسب برای انجام پلاسما تراپی و طی کردن این فرایند است؟

افرادی که برای استفاده از روش درمانی پلاسما تراپی مناسب هستند دارای پوستی با چین و چروک های ملایم به سطح متوسط به بالا هستند که شامل محدودیت سنی نیز نمی شوند.

چه کسانی نباید پلاسما تراپی انجام دهند؟

اگر جزوه افراد زیر هستید بهتر است که از این روش درمانی استفاده نکنید:

 • بانوانی که شیرده هستند
 • بانوان حامله
 • افرادی که به آماده سازی های قبل از پلاسما تراپی حساسیت دارند
 • افرادی که در نواحی مد نظرشان دارای بیماری عفونی هستند
 • افرادی که برای از بین لک و چین و چروک از ایزوترتینوئین استفاده می کنند.

به علاوه اگر جای زخم های کلوییدی (اسکار زخم) یا هیپرتروفیک نیز داشته اید بهتر است که استفاده از روش درمانی پلاسما فیبروبلاست را با احتیاط و با مشاوره گرفتن از یک متخصص پوست انجام دهید.

در نتیجه برای استفاده کردن از این روش درمانی زیبایی و جوانسازی پوست بهتر است که قبل از هرکاری با یک مشاوره متخصص و واقف بر امر پلاسما تراپی مشکلات پوستی خود را در میان بگذارید و بعد از مطمئن شدن از درمان بوسیله این روش انتخابی امن داشته باشید.

آیا این روش درمانی بی خطر است؟ عوارض استفاده از پلاسما تراپی چیست؟

بسیار مهم است که فردی که می خواهد عمل پلاسما تراپی را روی پوست شما انجام دهد در وهله اول با شما صادق باشد و کلیه جوانب انجام این روش را با شما بر اثر هدف مورد نظر و دلخواه شما در میان بگذارد. همانطور که این روش حتما نتایجی در بر خواهد داشت مانند عمل جراحی نیست که نمایش خیره کننده ای در بر داشته باشد و باید به صورت واقع بینانه به آن نگاه کرد.

به علاوه این را نیز باید در نظر داشت که مانند هر روش دیگری پلاسما تراپی نیز یک سری احتمالی در بر خواهد داشت مانند:

 • قرمزی پوست
 • متورم شدن پوست
 • هایپرپیگمنتیشن ملایم ( لک های سفید و تیره)
 • لایه برداری پوست و پوسته پوسته شدن پوست

نکته قابل توجهی که در زمینه این روش وجود دارد این است که پلاسما تراپی در بعضی کشور های دنیا قانونی نیست و برای مثال در کانادا این روش برای اهداف جوانسازی و زیبایی مجاز نیست!

Health Canada معتقد است که پلاسما فیبروبلاست شامل یک سری ریسک هایی در زمینه سلامتی شاید بشود مانند اینکه یک سری از دستگاه ها که از آن ها برای پلاسما تراپی استفاده می شود تست های مورد نیاز در زمینه ایمنی ، کارایی و تاثیر گذاری و کیفیت را پشت سر نگذشته باشند.

نکته مهم در مورد انتخاب دستگاه های پلاسما تراپی برای شروع کار

هر دستگاهی که به صورت آنلاین یا حضوری می خرید و با پیشوند پلاسما فروخته می شود قرار بر این است که آن دستگاه حتما به درد پلاسما تراپی بخورد بعضی دستگاه ها هستند که می توان با آن ها فقط خال و زگیل های گوشتی را در آورد و با اسم پلاسما تراپی فروخته می شوند. حتما قبل از خرید سعی کنید که از افراد متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

در حال حاضر در ایران مدل های متفاوتی از دستگاه ها با قیمت ها و کیفیت های متفاوت عرضه و به فروش می رسد. سوپریم کالا با ارائه دستگاه های استاندارد سعی در بهبود و تحولی در زمینه فروش دستگاه های تخصصی تجهیزات پوستی و پزشکی در سطح ایران باشد.

جوانسازی پوست از طریق پلاسما تراپی برای چه کسانی مناسب است؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم. پلاسما تراپی برای بهبود خطوط ریز روی پوست، چین و چروک و رنگدانه های پوستی مانند لک و … که ناشی از پیری پوست هستند و بهترین هنگام برای استفاده از آن وقتی است که نشانه های پیری از قبیل:

 • اختلالات پوستی از قبیل هایپر پیگمنتیشن یا لک ها روی پوست
 • افتادگی و شلی پوست
 • چروک اطراف لب و بینی
 • چین و چروک های اطراف لب و بینی
 • افتادگی پلک

نتیجه گیری

روش درمانی پلاسما تراپی یک تکنیک تقریبا جدید در زمینه زیبایی و جوانسازی می باشد که جدیدا و روز به روز بیشتر مورد استقبال عموم قرار می گیرید همانطور که گفتیم یک روش غیرتهاجمی برای لیفت و سفت کنندگی پوست و از بین چین و چروک های صورت و گردن می باشد. دوره نقاهت بسیار پایینی دارد همچنین از دستگاه های بسیار متفاوتی می توان برای انجام آن استفاده کرد.

منابع:

?What Is Plasma Fibroblast Therapy

Skin resurfacing procedures: new and emerging options

4 دیدگاه در “پلاسما تراپی چیست؟ مزایا معایب و هر آنچه باید بدانید!

 1. سارینا عباسی گفت:

  جای جوش و را از بین میبره ؟

  1. کارشناس فروش گفت:

   بله تاثیر گذاره

 2. امینه عبداللهی گفت:

  دستگاه خوبیه

  1. کارشناس فروش گفت:

   مچکرم بابت نظرتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *