مراقبت از پوست

هر آنچه در مورد هایفوتراپی باید بدانیم!

هر آنچه در مورد هایفوتراپی باید بدانیم!

هایفو (High Intensity Focused Ultrasound (HIFU چیست؟

High Intensity Focused Ultrasound  یا امواج متمرکز با شدت بالا (hifu) یک روش درمانی جدید برای سفت کنندگی پوست است که به اعتقاد برخی یک روش غیرتهاجمی و بدون درد جایگزین جراحی پلاستیک است. از انرژی اولتراسوند فراصوت برای بهبود و تحریک کلاژن سازی استفاده می کند. که باعث محکم و قوی تر شدن پوست می شود. 

هایفو تراپی برای استفاده وسیعش در درمان تومورها شناخته شده است. اولین درمان بوسیله هایفو در سال 2008 انجام گرفت. 

بعد از این قضیه و در سال 2009 از طریق سازمان جهانی غذا و دارو برای لیفت ابرو مورد تایید قرار گرفت fda/. همچنین دستگاه نیز در سال 2014 برای درمان خطوط ریز و چین و چروک های بالایی سینه و گردن مورد تایید قرار گرفت. 

بعد از آن نیز چندین آزمایش کلینیکال صورت گرفته در این زمینه نشان داد که هایفوتراپی ایمن و موثر است. برای لیفت صورت و از بین بردن و اصلاح شکل چین و چروک. مردم نیز نتایج هایفوتراپی را بعد از چند ماه می دیدند. بدون اینکه در معرض خطرات جراحی پلاستیک قرار بگیرند. 

هایفوتراپی همچنین برای جوانسازی صورت، لیفت پوست، سفت کنندگی و کانتورینگ بدن مورد استفاده قرار می گرفت. این تاثیرات نیز بدون اینکه اثبات شوند روی بیمار خود را نشان می دهند. آنچه که تا به حال از روش هایفوتراپی نشان داده شده است نشان می دهد که حتی افراد جوانی که می خواهند مشکلات پوستی خود را بدون اینکه هزینه زیادی بکنند و در کوتاه ترین زمان ممکن نتایج دلخواه خود را از این روش به دست آورده اند. 

تئوری هایفو تراپی چگونه است ؟

هایفو از انرژی اولتراسونیک سطح بالا و متمرکز برای هدف قرار دادن لایه زیرین سطح پوست برای جوانسازی پوست استفاده می کند. انرژی فراصوت ( اولتراسوند) باعث می شود که بافت ها مکررا حرارت شان بالا برود. 

وقتی که سلول ها در نواحی هدف به دمای خاصی برسند سلول ها دچار تخریب سلولی می شوند. شاید این تئوری عجیب به نظر برسد. ولی این تخریب سلولی در اصل باعث تحریک کلاژن سازی بیشتر در بافت و لایه های پوستی می شود. 

افزایش کلاژن باعث ایجاد پوستی محکم تر و سفت تر می شود. که تعداد خطوط چین و چروکش کاهش یافته است. از آنجایی که اشعه های فراصوت های فرکانس بالا روی مکان های خاصی از بافت زیر پوست تمرکز می کنند. بخاطر همین آسیبی به بافت های بالاتر پوست و بافت های مجاورش وارد نمی شود. 

هایفو تراپی برای تمامی افراد ممکن است که جواب ندهد. در حالت کلی. رویه هایفو تراپی برای افرادی با سن بالای 30 سال و با مشکلات پوستی خاصی بهتر جواب می دهد. 

  افرادی با مشکلات پوستی از قبیل پوست هایی که در معرض نور شدید آفتاب قرار گرفته اند و مشکلاتی که از تابش مستقیم نور آفتاب بر پوست شان اتفاق می افتد. یا افرادی که پوست شان به صورت عجیبی شل و افتاده است. ممکن است برای رسیدن به نتایج دلخواه احتمالا به چندین جلسه درمانی نیاز خواهند داشت. 

افراد پیرتر با مشکلات حادی که از شلی پوست رنج می برند یا پوستی ضربه دیده دارند saggy skin بهتر است که از دیگر روش های جوانسازی مخصوص پوست خود مانند جراحی پلاستیک استفاده کنند. هایفوتراپی برای افرادی که دچار بیماری هایی مانند عفونت پوست، ضایعه پوستی، و ایمپلنت آهنی هستند مناسب نیست. 

مزایای روش درمانی انرژی فراصوت با تمرکز بالا (HIFU)

طبق مطالعات ASAPS ( جامعه جراحی پلاستیک زیبایی آمریکا) هایفوتراپی و دیگر روش های جوانسازی صورت بدون عمل جراحی بسیار محبوب شده اند همانطور که در ایران نیز مشاهده می کنیم. تعداد کسانی که از این روش استفاده کرده اند طی سال های 2012 تا 2017 به تعداد 64.8 درصد رشد داشته است. 

هایفوتراپی کاربردهای بسیار در زیبایی و جوانسازی داشته اعم از:

 • کاهش چین و چروک 
 • کشیدن پوست های افتاده و چروک گردن 
 • لیفت گونه ها، پلک و ابرو
 • تغییر فرم فک 
 • سفت کنندگی  دکولته
 • نرم و یکدست کردن پوست

تحقیقات در زمینه هایفوتراپی نوید بخش هستند. تحقیقاتی در سال 2017 که روی 32 فرد کره ای انجام شد نشان داد که روش درمانی هایفو در کشسانی( الاستیسیته) گونه ها ، قسمت های پایینی شکم طی 12 هفته تغییرات محسوسی را شاهد بوده اند. 

در یک تحقیق دیگر این بار 93 نفر مورد آزمایش قرار گرفتند و 66 درصد آن ها در ظاهر صورت و گردنشان بعد از 90 روز تغییرات زیادی را حس کردند. 

هایفو و جراحی پلاستیک

در حالیکه روش درمانی هایفوتراپی کم هزینه تر و کم ریسک تر از جراحی پلاستیک است. با این وجود شاید نتایج به صورت دائمی نباشد و در طی درمان لازم باشد که دوباره جلسات هایفوتراپی را تکرار کنید. 

هایفوتراپی چه حسی دارد؟

ممکن است که در طی جلسه هایفو کمی احساس ناراحتی کنید. افرادی که در جلسه هایفوتراپی شرکت کرده اند. این گونه آن را توصیف کرده اند” پالس های ریز الکتریکی” یا ” یک حس سوزش کم” با این وجود لازم نیست از این روش بترسید هایفوتراپی و نتایج آن بسیار لذت بخش تر از درد آن است. 

بعد از هایفوتراپی شاید تورم پوست یا قرمزی پوست را تجربه کنید. که در کل چند ساعت طول می کشد و تمام می شود.

روند هایفوتراپی برای درمان صورت 

اقدامات خاصی قبل از جلسه هایفوتراپی لازم نیست که انجام دهید. فقط لازم است که بانوان میکاپ خود را پاک کنند و بدون هیچگونه کرم یا دیگر مواد مراقبتی پوست در جلسه حاضر شوند. 

انتظاراتی که باید از جلسه هایفوتراپی تان داشته باشید:

 1. یک تکنسین یا اپراتور مخصوص نواحی هدف هایفوتراپی را تمیز خواهد کرد. 
 2. شاید لازم باشد که از بی حسی استفاده کنند ولی در بیشتر مواقع لازم نیست.
 3. تکنسین در این مرحله ژل مخصوص هایفو که ژل سونوگرافی است را روی نواحی هدف پخش می کند. 
 4. دستگاه هایفوتراپی آماده به کار می شود و تنظیمات مخصوص دستگاه برای نواحی هدف تنظیم می شود. 
 5. سپس انرژی فراصوت دستگاه به نواحی هدف از طریق دستگاه وارد می شود. که احتمالا 30 الی 90 دقیقه جلسه طول بکشد. 

می توانید در طی درمان اگر دردی را حس کردید با متخصص در میان  گذاشته تا شدت قدرت دستگاه را کم کنند . بدون اینکه دردی را حس کنید بعد از چند ساعت می توانید روتین گذشته خود را دنبال کنید. 

معایب هایفو تراپی 

هایفوتراپی اگر توسط یک شخص وارد و متخصص در این زمینه انجام شود کاملا بی خطر و ایمن است. 

بهترین قسمت درمان توسط هایفو این است که دوره نقاهتی را پشت سر نخواهید گذاشت و زود به وضعیت عادی روزمره خود بر می گردید. قرمزی و کمی تورم بعد از جلسه هم زود رفع خواهد شد. در بدترین حالت ممکن کمی کبودی یا بی حسی را در نواحی درمان حس خواهید کرد که بعد از چند روز نیز برطرف خواهد شد. 

نتیجه گیری

هایفوتراپی یک روش درمانی ایمن و بی خطر، تاثیرگذار و غیر تهاجمی برای پوست صورت و بدن به حساب می آید. در چند سال اخیر ثابت شده است که تاثیر گذاریش به شیوه ای بوده که روند روبه رشدی را در میان مردم ایران و جهان پیدا کرده است. که نسب به روش تهاجمی جراحی پلاستیک مزیت هایی نظیر هزینه، زمان ریکاوری و … داشته است. بیشتر افرادی که از هایفوتراپی استفاده کرده اند حداکثر تا 3 ماه تاثیرات را بر روی نواحی مورد استفاده خواهند دید. 

اگر به دنبال روشی کم درد، کم هزینه و غیرتهاجمی برای لیفت پلک و گونه و گردن و.. می گردید هایفو بهترین گزینه است. 

در ضمن در نظر داشته باشید که مانند دیگر روش ها هایفوتراپی هم قرار نیست در روند پیری معجزه بکند و با مشاوره تخصصی می توانید بهترین روش مخصوص جوانسازی پوست خود را بیابید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *