مراقبت از پوست

4 روش پاکسازی گوش

4 روش پاکسازی گوش

همانطور که می دانید گوش یکی از مهم ترین ارکان و اعضای صورت انسان به حساب می آید پس قطعا در مراقبت از آن باید نهایت سعی خود را بکنیم، سوپریم کالا در این مقاله سعی دارد تا روش های اصولی و دقیق روز دنیا را به شما عزیزان ارائه کند تا بتوانید برای پاکسازی گوش خود بهترین روش ممکن را پیدا کنید. ذکر این نکته مهم است که بعضی از این روش ها خیلی خوب جواب می دهد ولی نیازمند این است که هزینه های به مراتب بالاتری از بقیه ی موارد را انجام دهیم. به خاطر با گفتن نکاتی که در اینجا آمده است می توانید یک بار برای همیشه بهترین و آسان ترین روش ممکن برای مراقبت از گوش های خود را پیدا کرده و به کار بگیرید .

ضرورت مراقبت از گوش چیست ؟

چرا باید گوش را اصلا پاکسازی کنیم؟

اولین سوالی که شاید در ذهن بعضی مخاطبان پیش بیاید این است که اصلا چه دلیلی دارد که بخواهیم گوش های خود را پاکسازی کنیم؟ یا اصلا ما می خواهیم گوش های خود را از چه چیزی پاک کنیم؟ در زیر لیست مریضی هایی که از طریق گوش می تواند باعث ایجاد درد یا بیماری های حاد شود را آورده ایم:

خارش گوش
وزوز گوش ضربانی
تومور گوش
اختلال عملکرد شیپور استاش
اختلال طیف نورپاتی شنوایی
میسوفونیا یا صدا بیزاری
کری ناگهانی
اختلال پردازش شنوایی
سرگیجه و سردرد های مزمن
گوش درد و عفونت گوش

در بالا لیستی از بیماری های مربوط به گوش را برایتان آورده ایم که با نگاهی کوتاه به آن می توانید متوجه اهمیت مراقبت از گوش های خود می شوید. یکی از دلایل ایجاد این مشکلات که در گوش رخ می دهد جرم گوش می باشد که در پایین بیشتر با آن آشنا می شویم.

جرم گوش

پوست کانال گوش خارجی از فولیکول‌های مو و غدد تعریق تشکیل شده است. این بخش باعث ترشح ماده‌ای به نام وکس (wax) یا سرومن (cerumen) می‌شود. سرومن از گوش در برابر باکتری‌ها و مواد خارجی مانند گرد و غبار محافظت می‌کند. همچنین در صورت ورود اجسامی مانند گوش پاک کن و… تا حد امکان از آسیب رسیدن به این عضو پیشگیری خواهد کرد. سرومن به صورت طبیعی از گوش تخلیه می‌شود. اما در صورتی که ترشح این ماده بیش از حد باشد، باعث ایجاد جرم گوش (ear wax) خواهد شد. ترشح بیش از حد وکس انسداد کانال گوش و در نتیجه افت شنوایی را به دنبال خواهد داشت. زمانی که افراد خود قصد خارج کردن جرم گوش را دارند، به دلیل عدم آگاهی از روش صحیح باعث انسداد مجرای گوش خواهند شد.

در بالا به تعریف علمی جرم گوش پرداختیم اما به صورت ساده تر می توان گفت که جرم گوش در صورتی که به شیوه درسته و اصولی از گوش خارج نشود احتمال اینکه به گوش خود آسیب وارد کنید وجود دارد. یکی از روش هایی که بسیار هم در میان مردم کاربرد دارد استفاده از گوش پاک کن برای در آوردن و تخلیه جرم گوش می باشد که به شدت مضر می باشد و بر خلاف باور عامیانه احتمال اینکه شما جرم گوش را با استفاده از گوش پاک کن در بیاورید بسیار ضعیف است و در بیشتر مواقع شما با استفاده از گوش پاک کن جرم ها را به داخل گوش بیشتر فشار می دهید و در صورتی که این روال زیاد ادامه داشته باشد به گوش هایتان آسیب جدی وارد می شود .

4 روش عملی برای پاکسازی گوش هایتان به شیوه ای اصولی

حال که با اهمیت پاکسازی گوش و همچنین خطرات استفاده از گوش پاک کن آشنا شدیم در این جا 4 روش عملی برای پاکسازی گوش هایتان را به شما معرفی میکنیم و شما براساس شرایط خاص خود می توانید از هر کدام از روش ها استفاده کنید. البته برای مقایسه کردن روش ها ما می توانیم فاکتورهایی مانند هزینه مادی، زمان مورد نیاز و در دسترس بودن هر کدام از روش ها را در نظر بگیریم و در زیر ما یک جدول برای شما ساخته ایم تا شما بتوانید بر حسب شرایط خود از بهترین گزینه ی ممکن برای خود استفاده کنید.

روش اول : ساکشن گوش

ساکشن گوش چیست ؟


چنانچه با علائمی مانند خارش و وزوز گوش، کاهش شنوایی و … به صورت مداوم درگیر هستید، به احتمال زیاد با تجمع جرم یا وکس گوش رو به رو شده اید و این مواد زرد رنگ، نرم و چسبناک در میزان بسیار زیاد در گوش شما تجمع پیدا کرده اند. در گذشته شستشوی گوش به روش های سنتی توسط سرنگ های مخصوص انجام میشد که علاوه بر آلودگی، کارکرد سختی نیز برای بیمار و پزشک داشتند. ولی خوشبختانه امروزه ساکشن گوش جایگزین روش قبلی شده که یک پروسه بی دردسر، تمیز و سریع را فراهم آورده است.

روند ساکشن گوش
بدین شکل است که در ابتدا متخصص، گوش فرد را توسط میکروسکوپ معاینه میکند تا محل انسداد و تجمع جرم ها را تشخیص دهد. البته در برخی از مواقع نیز از دوربین های بسیار کوچکی به نام اندوسکوپ استفاده میکنند که به علت وجود یک نور در ابتدای آن، تشخیص را ساده تر و دقیق تر میسازد. پس از آنکه نقاط مسدود گوش توسط وکس گوش، معین گردید، پزشک از دستگاه مکش بسیار کوچک استفاده میکند تا محل را پاکسازی و جرم ها را خارج نماید. این فرآیند ساکشن جرم گوش نامیده میشود.

هزینه ساکشن گوش
هزینه ساکشن گوش با توجه به اینکه در مطب ها و زیر نظر پزشک یا توسط پزشک انجام می گیرد متفاوت می باشد و قطعا نسبت به روش های دیگر پاکسازی گوش هزینه بردار تر خواهد بود.

روش دوم : شستشوی گوش

شستشوی گوش چیست ؟
مجرا و پرده‌ی گوش بسیار حساس هستند. تولید واکس زیاد در گوش ممکن است به آسیب‌دیدن ساختار این اعضا منجر شود و در نهایت روی شنوایی فرد تاثیر منفی بگذارد. به همین خاطر، خارج کردن واکس اضافه با شستشوی گوش یکی از ایمن‌ترین و کم‌خطرترین روش‌های پزشکی است که میزان ریسک آسیب‌دیدن این عضو بدن در آن بسیار پایین است.

روند شستشوی گوش
پزشک پیش از شست‌وشوی گوش به طور دقیق داخل گوش بیمار را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که جرم گوش در نتیجه تولید بیش از حد این ماده است و در نتیجه‌ی ورود جسم خارجی انجام نگرفته است.پس از معاینه، پزشک با استفاده از وسیله‌ای موسوم به اتوسکوپ (گوش‌بین) وارد گوش می‌شود. این وسیله نور به داخل گوش انداخته و مثل ذره‌بین به بزرگ‌نمایی تصویر می‌پردازد.گفتنی است که این روش در ۱۰ تا ۱۵ درصد از بیماران انجام می‌شود و اغلب در کسانی صورت می‌گیرد که بیمار به خوبی از قطره گلیسیرین استفاده نکرده و جرم به خوبی چرب نشده و سفت مانده است و امکان تخلیه با ساکشن وجود ندارد.

هزینه شستشوی گوش
این روش نیز مانند روش قبلی توسط پزشک انجام می گیرد و شما باید تحت نظر پزشک و با معاینه ایشان عمل شستشوی گوش را انجام دهید، که دوباره می توان گفت روشی هزینه بردار می تواند برای شما باشد.

روش سوم : پاکسازی گوش در خانه !

پاکسازی گوش در خانه

در این روش شما با استفاده از یک سری مواد طبیعی مانند روغن نارگیل، آب اکسیژنه (هیدروژن پراکسید)، روغن بادام، روغن بچه، الکل، جوش شیرین یا یک سری مواد دیگر که برای گوش شما می تواند مفید باشد استفاده کرده و جرم گوش خود را از بین ببرید. این روش کمی به شیمی و زمان نیاز دارد و همچنین موادی که در بالا گفته شده است می تواند کمی هزینه بردار باشند. در صورتی که وقت و هزینه این روش را بتوانید انجام بدهید به نظر روشی بی خطر می تواند برای پیشگیری و همچنین درمان و از بین بردن جرم گوش و پاکسازی گوش شما می تواند باشد.

پاکسازی گوش در خانه تقریبا می تواند از لحاظ هزینه نسبت به دو روش قبلی ارزان تر باشد اما از لحاظ زمانی می تواند وقت شما را بگیرد و در صورتی هم که به صورت درست انجام نشود احتمال اینکه به گوش آسیب برسد تقریبا در درجه ای کمی وجود دارد.

روش چهارم : استفاده از شمع گوش

روند استفاده شمع گوش
در این روش شما از یک سری شمع گوش ها که در زیر نیز عکس آن آمده است و می تواند یک سر آن را در داخل گوش خود قرار دهید و یک سر دیگر آن را آتش بزنید تا جاییکه آتشی که شمع را در برگرفته به ناحیه ای که روی شمع نشانه گذاری شده است برسد. شمع گوش نیز مانند روش های قبلی مزایا و معایبی دارد.

مزایا شمع گوش

 • آسان ترین روش پاکسازی گوش
 • ارزان ترین روش
 • سریعترین روش
 • بدون دغدغه اینکه به گوش خود آسیب بزنید

بهترین مدل شمع گوش در حال حاظر در ایران موجود می باشد ساخت شرکت اوندیا که برای کشور تایلند می باشد است که با کلیک کردن روی دکمه زیر می توانید آن را تهیه بفرمایید.

معایب شمع گوش

می توان تنها عیب شمع گوش را این دانست که هنوز در سطح جهانی با توجه به آزمایشات امروزه این دانست که شمع گوش هنوز به عنوان روشی جهانی به اثبات نرسیده و البته ضرری هم برای آن به اثبات نرسیده است. در این حالت ما در پرده ای از ابهام باقی مانده ایم که ایا این روش مفید است یا مضر؟ البته با توجه به اینکه این روش از زمان مصر باستان و اقوام قدیمی مورد استفاده قرار گرفته نمی توان گفت که مضر بوده و تا الان نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

خلاصه روش های پاکسازی گوش در یک جدول و مقایسه آن روش ها با هم

روش ها و هزینه هازمان مورد نیازهزینه مورد نیازتاثیرگذاری و کارایی
ساکشن گوش زیادزیادزیاد
شستشوی گوشزیادزیادزیاد
پاکسازی خانگیبسیار زیادبسیار زیادمتوسط
شمع گوشکم کم زیاد
مقایسه 4 روش پاکسازی گوش

همانطور که در جدول بالا مشاهده میکنید ما روش های پاکسازی گوش را طبق 3 فاکتور زمان مورد نیاز برای انجام روش مدنظر، هزینه ای که از بابت مالی به ما تحمیل می کند و همچنین تاثیرگذاری آن مقایسه کرده ایم، با حسابی سرانگشتی متوجه می شویم که استفاده از شمع گوش مرغوب و با کیفیت که واقعا برای گوش مناسب باشد و خیلی از هزینه های زمانی و مادی ما را کاهش می دهد در ضمن باعث می شود که به انواع مشکلات مربوط به گوش مواجه نشویم، یعنی هم می تواند برای پیشگیری از مشکلات گوش هم بابت درمان روی آن حساب کرد

با توجه به قیمت شمع گوش که در سوپریم کالا عرضه می شود که بهترین مدل ساخت کشور تایلند را با ارزانترین قیمت ممکن عرضه می کند شما می توانید با تماس با مشاوران تخصصی ما در سوپریم کالا و مشاوره با آن ها بهترین مدل شمع گوش های حال حاظر ایران را به صورت عمده و تکی تهیه فرمایید.

همانطور که در بالا به معرفی انواع روش ها برای پاکسازی گوش پرداختیم با مقایسه ای بین روش ها می توان دریافت که آسانترین و بی دغدغه ترین روش استفاده از شمع گوش می باشد. البته نه هر شمع گوشی !!!

3 دیدگاه در “4 روش پاکسازی گوش

 1. عالیه منتظری گفت:

  واقعا شمع گوش تاثیر گذاره برای جرم ها گوش ؟

  1. کارشناس فروش گفت:

   بله تاثیر گذاره

 2. سحر نعمتی گفت:

  من خرید کردم و راضی بودم جالب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *